Zwinna Piąteczka #2

Zwinna Piąteczka #2

Dziś kolejny piątek, więc czas na kolejne pięć odnośników do interesujących i wartościowych (moim zdaniem) treści, na które natknąłem się niedawno.

Jeśli to Twój pierwszy kontakt ze Zwinną Piąteczką i chcesz dowiedzieć się czym ona jest – zajrzyj do pierwszego odcinka, żeby poznać okoliczności jej powstania.


O mierzeniu produktywności

Zdarzyło mi się w tym tygodniu trafić na pewien artykuł. Nie zwracając uwagi na jakiej stronie się znajduję, zacząłem skanować treść wzrokiem. Na pierwszy rzut oka wydawała się być całkiem kompetentną lekturą, ale w pewnym zacząłem dostrzegać elementy, które raczej przyprawiły mnie o dreszcze i wykrzyczane w myślach „nie no, nie tak!”. Spojrzałem na pasek przeglądarki i westchnąłem. „No tak, McKinsey…”

Okazuje się, że tekst „Yes, you can measure software developer productivity” odbił się dosyć mocną czkawką w środowisku. Powstało kilka mega wartościowych komentarzy.

Polecam choćby ten stworzony przez Kenta Becka i Geregely’ego Orosza.

Measuring developer productivity? A response to McKinsey

Case Study z Atlassiana

Doskonałym rozwinięciem powyższego wątku jest case study na temat tego, jak Atlassian mierzy efektywność swoich developerów:

McKinsey: Last Week Tonight with John Oliver

A skoro przy McKinsey’u jesteśmy…

Jamie Olivier w ramach „Last week tonight” przygotował obszerny materiał na temat tego giganta konsultingu i… jest to zdecydowanie content premium!

Craig Larman o AI HR

Kilka chwil temu na YT trafił keynote, którym Craig Larman otworzył tegoroczną LeSS Conference w Berlinie.

W swoim wystąpieniu skupił się na przyszłości HR i zmianach w strukturach organizacyjnych, które czekają nas w związku z rewolucją AI.

Jeżeli śledzicie temat AI na bieżąco, to część demo może wydać Wam się lekko przydługa, ale mniej więcej od połowy zaczyna się naprawdę wysokokaloryczna treść:

Grzechy główne zwinności

W trakcie berlińskiej LeSS Conference miałem okazję uczestniczyć w sesji open table, której motywem przewodnim była dyskusja o naukach Arystotelesa i jak przekładają się one na bycie skutecznym Scrum Masterem.

Bardzo mocno zarezonowałlo to ze mną i wróciłem z wnioskiem, że chyba warto tego greckiego filozofa poznać trochę lepiej. Bo wygląda na to, że jego myśli są bardzo bliskie moim życiowym wartościom.

A skoro o Grecji mowa, to Martin Hinshelwood stworzył świetny artykuł, w którym opisał grzechy zwinności w oparciu o grecką filozofię:

https://nkdagility.com/blog/the-7-deadly-sins-of-agile-a-grecian-odyssey-through-modern-software-development

Bonus

Kilka dni temu Mariusz opublikował bardzo dokładną listę wszystkich odcinków swojego podcastu. Do którego bardzo sięgam zabierając się za jakiś temat z obszaru zwinnego przywództwa

I przyznam szczerze, że kolumna z tagami zaoszczędzi mi sporo czasu w przyszłych riserczach. Dzięki, Mariusz!


PS. Anglojęzyczna wersja rekomendacji dostępna jest w formie posta na LinkedIn.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.