5 zagadnień, które nie będą trendami w 2024

Trendy, trendy wszędzie.

Przełom roku sprzyja rozważaniom i predykcjom tego, co dominować będzie w dyskusjach przez kolejnych dwanaście miesięcy. To nie będzie kolejnym post na ten temat.

Zamiast o kolejnej iteracji Agile’a (lub jego uśmiercaniu), kolejnych topologiach czy innych frameworkach komplikujących i tak już skomplikowaną rzeczywistość, chciałbym wskazać pięć obszarów, które nie będą dominować w publicznym dyskursie. A szkoda.

1/ Autentyczna komunikacja

Transparentność jako jeden z filarów zwinności oznacza dążenie do tego, by wszystko co dotyczy naszej pracy i projektu czy produktu było widoczne i zrozumiałe dla każdego. I zgodne z rzeczywistością, a nie podkoloryzowane.

Bo tylko na podstawie tego przejrzystego obrazu możemy przyjrzeć się, czy jesteśmy w miejscu, w którym chcielibyśmy być.

Oznacza autentyczne zachowania i autentyczną komunikację. Im więcej korporacyjnej poprawności, tym mniej posługiwania się nagą prawdą.

Chociaż to brzmi idealnie, rzeczywistość w wielu organizacjach jest zupełnie inna. Często zespoły działają w silosach, strzegąc swoich zasobów i przekładając winę za błędy na innych. Zwroty takie jak „biznes nie wie, czego chce” czy „IT nie dostarczyło na czas”.

Same crap, different day, different organization.

2/ Eksperymenty zamiast transformacji

Praca nad budowaniem zwinnej kultury organizacyjnej polega na zmianie nawyków i zachowań – organizacyjnych i osobistych.

Aby nowe zachowania działały i zostały z nami na dłużej, powinniśmy sprawić, by były dla nas instynktowne. To znaczy, by ich wykonywanie nie wymagało od nas pamiętania o nich czy podejmowania decyzji o ich wykonaniu. By działanie następowało automatycznie.

A proces uczenia się wymaga wielu poddawanych ciągłej inspekcji i adaptacji małych eksperymentów. Wyciągając wnioski na bazie naszych doświadczeń, budujemy wspólne zrozumienie i wspólny zasób wiedzy na temat tego, jak działać skutecznie.

Tymczasem, większość organizacji sięga po Scruma, SAFe’a czy inne „zwinne transformacje” z nadzieją, że zaimplementowanie poprzez przeszczepienie gotowego zestawu procesów i praktyk rozwiąże wszystkie problemy dotyczące planowania, priorytetyzacji, komunikacji czy współpracy.

Spoiler alert: nie rozwiąże 🤷‍♂️

3/ Procesy i narzędzia wspierające interakcje

Zastępowanie istniejących procesów nowymi (w skutek prowadzonej transformacji) jeszcze bardziej gmatwa złożoność organizacyjną sprawiając, że mechanicznie odtwarzamy gotowe procedury, bez większego zrozumienia ich celowości.

Zamiast skupiać się na dostarczaniu wartości – odprawiamy ceremonie.

Zamiast usprawniać komunikację i współpracę, powtarzamy schematy, odklepujemy formułki i z niecierpliwością czekamy, by móc wrócić do swojego „biurka” i pracować indywidualnie nad swoimi zadaniami.

Dzieje się tak, bo dążymy by „być bardziej Agile”, zamiast zastanowić się jaki problem potrzebujemy tak naprawdę rozwiązać.

4/ Efektywne i wartościowe spotkania

Naprawdę nie trzeba wiele, by wykonać pierwszy krok w tym kierunku.

Łatwiej jest jednak ponarzekać na kolejne bezsensowne i nieskuteczne spotkanie, które zasadniczo mogłoby być mejlem (och, jakie te memy śmieszne! #ZróbmyPlanka) niż pochylić się nad powodami takiego stanu rzeczy.

Albo chociaż… spróbować policzyć ile kosztują nas trwające wieczność spotkania, które kończą się wnioskiem, że… potrzebne jest kolejne spotkanie.

Koniecznie musimy to przegadać. Zróbmy o tym spotkanie!

5/ Skuteczne retrospektywy

Retrospektywy często traktowane są jako “ten przykry obowiązek” i to nudne wydarzenie z “karteczkami” wymyślanymi na siłę. Po którym – nawet jeśli zidentyfikujemy obszary wymagające poprawy – i tak mamy poczucie, że nic się nie zmienia.

Regularne wyciąganie wniosków, odpowiednia struktura i – przede wszystkim – zrozumienie celu tego procesu w krótkim czasie mogą przynieść rezultaty.

Potrzeba jednak odrobinę skupienia, otwartości i zaufania.

Ale przecież… jest tyle pracy do wykonania, że nie ma czasu na kolejne spotkania!

I nie zmienia się nic. Dalej trzeba żyć 🤷‍♂️


Zróbmy razem coś fajnego!

Tak się składa, że w każdym z powyższych obszarów jestem w stanie wspomóc Twoją organizację 😎

Odezwij się, znajdźmy przestrzeń do wspólnego działania i zróbmy razem coś fajnego!